Prosím pozor: Prohlížíte si neaktualizovanou archivní podobu stránek.
Pro aktuální informace navštivte www.jakubzahradnik.com

FESTIVAL AUTORSKÉHO ŠANSONU 2005

Švandovo divadlo na Smíchově 12.10.2005


Pořádá


Městská část Praha 5 pod záštitou místostarosty Ondřeje Gála ve spolupráci s Jakubem Zahradníkem (PAGAT ULTIMO MUSICAL PRODUCTIONS, s.r.o.) a za finančního přispění hlavního města Prahy Mediálním partnerem je Český rozhlas 2 – PRAHA, který festival zároveň natáčí Dalšími partnery letošního festivalu jsou Rádio 1 a server Mix.cz Předprodej vstupenek: Švandovo divadlo a Ticketpro, a.s.


Na zajištění akce se podílejí


Jakub Zahradník – hlavní organizátor, Kateřina Drewsová – výkonná produkční, Jiří Novák – propagace, Beata Makovičková – výtvarné návrhy, Miki Erdinger – merchandising, umělečtí a organizační pracovníci Švandova divadla, hudební redakce ČRo 2: Petr Drešer – vedoucí redakce, Karel Hodr – režie, Jaroslav Nikl – technik, Hana Doležalová – produkce, autorizovaní fotografové Martin J.Polák a Michal Škvor (video).

Oblíbené "piafky" dodává pekárna Jiří Janoušek. Budou-li vám chutnat, řekněte to známým, vylámete-li si na nich zuby, řekněte to svému dentistovi, pojišťovně a panu Janouškovi – tel. 603218817.


Na úvod

Po loňském úspěšném zaváděcím ročníku Festivalu, na němž vystoupili Jan Spálený & ASPM, Milan Jíra s Rudolfem Pellarem a Terezou Duchkovou, Jan Burian, Václav Koubek, Ester Kočičková & Lubomír Nohavica, Pavla Kapitánová & Jakub Zahradník, Jiří Konvrzek a skupina Janota 1935, přicházíme s dalším, a jak věříme, nikoli posledním ročníkem. Podmínkou vystoupení na tomto festivalu je právě autorství (nezazní jediná převzatá píseň) a ztotožnění vystupujících umělců s pojmem šanson, jako druhem písně, která staví na osobní výpovědi a nepodléhá za každou cenu módě. Vzdor tomu, že ve sdělovacích prostředcích uslyšíte šanson spíše náhodou, zabývá se jím poměrně dost originálních a silných uměleckých osobností z oblasti hudby, divadla a literatury, jak chceme dokládat i v příštích létech. Abychom využili obou sálů Švandova divadla, chceme vám nabídnout také jinou – divadelní – podobu šansonu, která právě zrovna tak nekráčí mainstreamovou cestou, což ovšem neznamená, že by nechtěla oslovit vnímavé publikum. Novinkou je pak pokus o šansonový jam-session.


Kdo letos vystoupí:

Iva Bittová (1958),
světoznámá zpěvačka, houslistka, skladatelka, pochází z hudební rodiny, která se usadila v Brně. Zde chodila do baletu, zpívala, hrála na housle a účinkovala v dětských úlohách v divadle. Ve stejném městě pak vystudovala hereckou konzervatoř, kde nabyla základní znalosti o technice hlasu. Souběžně působila více než 10 let jako herečka divadla Husa na provázku. Záhy dostala příležitost u filmu – Ostrov stříbrných volavek, Růžové sny, Balada pro banditu, Zápisník zmizelého – v televizi a také v Čs.rozhlase Brno. Po čase práce v divadle se jí vrátila chuť vyjadřovat se hudbou, opustila divadelní angažmá a dala se na dráhu sólové hudebnice. Začala se věnovat hře na housle u prof. Rudolfa Šťastného, u něhož stále studuje. Vývoj její hudební kariéry vypadá jako pohádka, která nemá konce. Iva překračuje s naprostou lehkostí a samozřejmostí žánrové hranice i teritoria. Nejnověji jí vyšlo CD s názvem Elida, vycházející z jejího působení v New Yorku. Na poli vážné hudby spolupracuje v poslední době se Škampovým kvartetem (Janáčkova Moravská lidová poezie v písních), spolupráce střídá další spolupráci a jedna vydaná deska desku další…


Jan Jiráň & Botafogo + Zdeněk Zdeněk j.h.
Lídrem kapely je herec Studia Ypsilon, hudebník, pedagog (extrně DAMU), ovšem také televizní publicista, producent a spisovatel Jan Jiráň známý z dřívějšího dua Stropnický – Jiráň. Podobně i zbylí dva členové, Markéta Plánková a Daniel Šváb, jsou herci Ypsilonky. Recitál skupiny Botafogo provázený Jiráňovým slovem, nazvaný "Veverky létaly vzduchem", dá nahlédnout do vzniku některých písní, úsměvných historek z divadelního a leckdy kuriózního života jeho hlavního protagonisty. Botafogo hraje hlavně folk ovlivněný bossa novou, a to v nástrojovém obsazení: Jan Jiráň – zpěv, kytara, příčná flétna, Markéta Plánková – zpěv, akordeon, perkuse a Daniel Šváb – kontrabas, kytara, zpěv.

Hostem Botafoga je jazzman, klavírní virtuos a skladatel Zdeněk Zdeněk, který hrál se slavnými hudebními tělesy a doprovázel řadu zpěvaček, např. Hanu Hegerovou nebo Vlastu Průchovou.


Lenka Vychodilová (1957)
,
herečka, zpěvačka, textařka, dramatička, svého času též pedagožka (Konzervatoř J.Ježka) a rozhlasatelka Radia Mama a rádia Limonádový Joe, je známá hlavně z Recitační skupiny Vpřed, z Divadla Sklep a filmů Pražská 5, Vrať se do hrobu, Báječná léta pod psa, Mazaný Filip nebo nejnověji Kousek nebe. Na její desce Výprodej Lemury lepé najdete osmnáct písní ze stejnojmenného pořadu. Vychodilová v něm vypráví o Lemuře, "té napůl fiktivní osobě", recituje její básně a zpívá písničky za doprovodu tria ve složení David Noll – klavír, zpěv, Jiří Podzimek – kytara, akordeon, zpěv a Vladimír Vytiska – kontrabas, zpěv, kteří také tvoří dnes doprovázející skupinu Ti 3 a jež na desce doplňuje ještě několik hostů. Autorsky tu dominuje známá kabaretní dvojice Michal Vích – Jiří Weinberger.

David Vávra Lenku charakterizoval slovy: "Lemura je zpívající bylinářka, která ve svém melodickém košíku schraňuje nejen léčitelsky hebké, hladící popěvky, ale i ostré rytmické písně s pálivou chutí zázvoru. Doporučuji k užívání."


Pražský pouťový orchestr

je těleso, které vstoupilo do povědomí především interpretací staropražských písniček, ať už lidových, zlidovělých, kabaretních, židovských či německých, zachycených celkem na pěti CD. Má poněkud proměnlivé obsazení z profesionálních muzikantů hrajících v symfonických orchestrech a big bandech, kteří se namnoze projevují skladatelsky, a tím se jeho repertoár pro tu kterou akci může značně lišit. Například skladatel, scenárista a známý textař Lukáš Fišer (1964), z jehož pera dnes skladby uslyšíme, vydal sólové album v žánru world music v Jižní Africe.

Pražský pouťový orchestr dnes vystoupí ve složení: Lukáš Fišer – zpěv, kontrabas, Bedřich Kameník – fagot, zpěv, Radek Trupl – housle, zpěv, Tomáš Křemenák - akordeon, piano, flétna, saxofon, zpěv, Petr Kužvart – trubka, Perla Kotmelová – zpěv.


Lubomír Nohavica + Ester Kočičková j.h.
Nežli se avízovaná skupina Panenské víno stačila zavést, zrušili doprovodní muzikanti její jméno, takže vystoupí dnes pod jménem jejího hlavního představitele, studovaného klavíristy, zpěváka, skladatele a textaře v jedné osobě, Lubomíra Nohavici (1957), někdejšího člena Mandragory a Abraxas. Jedná se o jeho sólový elektrizovaný projekt, který tvoří jistý protipól k vystupování v duu s Kočičkovou. Ester není ale z této pánské společnosti exkomunikována, ba naopak ji podporuje na občasných vystoupeních v klubech. Skupina hraje v tomto obsazení: Lubomír Nohavica – zpěv, klavír, Tomáš Vychytil – zpěv, elektrická kytara, Dalibor "Joska" Mucha– zpěv, basová kytara, Tomáš Hobzek – bicí.


Ester Kočičková (1968)
,
vystudovaná herečka, se stále více etabluje jako vyzrálá šansoniérka na jedné straně (už třetí CD s Lubomírem) a satirická pseudo-investigativní komentátorka ve svých televizních a radiových show na straně druhé. Nezapomíná však ani na herectví, jak dokládá kočičí štěk v novém filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.


Zora Jandová a Zdenek Merta.
Jejich dnešní program je tvořen výhradně vlastními písněmi. Zora vystudovala herectví na DAMU a sedm let hrála v Národním divadle. V roce 1987 vytvořila s manželem Zd.Mertou představení "Premiéra", kde poprvé uplatnila svůj herecký a pěvecký rejstřík. Postupně uskutečnili tři turné po USA (1992, 1994 a 2000) a stala se vyhledávanou představitelkou velkých rolí hudebního divadla, jemuž se v posledních letech obzvláště věnuje. Jejími posledními rolemi jsou Velká matka v muzikálové opeře "Babylon" a Ráchel v muzikálu "Svět andělů" autorů Merty a Moši. Je autorkou dětského projektu "Ryba z Havaje", řady písní a televizních scénářů. Mimoto se zabývá bojovým uměním Tai-či a několikrát se zúčastnila MS v tomto sportu. V září letošního roku nastudovala v Lyře Pragensis monodrama "Frida" a ve stejné době proběhla v galerii u Anděla vernisáž cyklu jejích obrazů s názvem "Zodiak". Zdenek Meta patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla. Vystudoval varhany a dirigování na Pražské konzervatoři a skladbu na HAMU. Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety, komorní a symfonické skladby (nejnověji symfonický obraz "The Last Century") a pět muzikálů, které má na repertoáru Městské divadlo Brno. Státní opera Praha v přítomnosti uvádí jeho operu "La Roulette".

Zoru Jandovou a Zdenka Mertu doprovodí Petr Šporcl na violoncello a Michal Hanák na kytaru.


Psí vojáci
,
pražská kapela, jejíž ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol (1965), "který absolvoval svůj první výslech dříve než dostal občanský průkaz…", oslavila před rokem 25 let své existence. Vyšla z undergroundu, až do poloviny osmdesátých let nemohla vystupovat jinde než na utajovaných soukromých akcích. Vedle písňového repertoáru hráli Psí vojáci i rozsáhlou skladbu Baroko v Čechách s textem Filipova bratra Jáchyma Topola. Od roku 1986 skupina hraje veřejně (zpočátku pod jménem P.V.O.) a od roku 1989 vydává četné nahrávky, z nichž řada se stala kultovních. Nová doba a věhlas skupiny otevřely možnosti hrát nejen po českých klubech, ale uskutečnit turné po Maďarsku, Rakousku, Německu a Holandsku, představit se na festivalech v Belgii (Eurorock s Jesus and Mary Chain) a ve Francii (Belfort s Carlosem Santanou). Písně Psích vojáků byly použity ve filmech a na divadle. Nejznáměji v Žiletkách režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli. Filip Topol příležitostně vystupuje také sám s pianem a repertoárem ze svých sólových alb Sakramiláčku (1995) a Střepy (1999).

Psí vojáci vystoupí ve složení Filip Topol – zpěv, piano, Luděk Horký – baskytara, David Skála – bicí.


Jindřichovy Plachty uvádí
:
tři tuctové pracovnice vedou ulítlé debaty, přičemž se úplně zmalují, má to náboženský podtext (Petr Pazdera Payne: Étherické oleje), Stvořitel, který je spíš bezdomovec a zprudí zamilovanou dvojici (Zora Šimůnková: Jedenácté přikázání), tři vyhození ruchaři z rozhlasu, kteří soutěží v pouštění zvuků a vězní umělohmotnou blondýnu, která není umělá, ani bezbranná (Jakub Zahradník: Gerojši), žena, jíž se zjevuje její osobní smutek (Zora Šimůnková: Smutek) to jsou "Čtyři kusy" divadelní skupiny, která vznikla dočasným spojením některých herců s některými autory pohybujícími se okolo Poetické kavárny Obratník na Smíchově.

Hrají: František Baďura, Marie Hodinářová, Leoš Juráček, Martina Prášilová, Filip Sychra a Monika Zaťková, režie a dramaturgie František Baďura, klavírní improvizace Jakub Zahradník.