Prosím pozor: Prohlížíte si neaktualizovanou archivní podobu stránek.
Pro aktuální informace navštivte www.jakubzahradnik.com

   FESTIVAL AUTORSKÉHO ŠANSONU 2008

Ester Kočičková

Ester Kočičková

Ester Kočičkovou je obtížné blíže zařadit do nějaké škatule. Je známá jako vtipná a pohotová moderátorka, improvizátorka, šansonierka, herečka, autorka fejetonů a experimentátorka v dalších profesích.

www.rumpsum.cz

 

Jan Budař

Herec a zpěvák JAN BUDAŘ

vedoucí osobnost kapely Eliščin band Do povědomí širší veřejnosti vstoupil herec Jan Budař filmem Nuda v Brně, po němž následovala řada dalších filmových rolí, z nichž mezi nejznámější jistě patří postava mladíka lisujícího papírové obaly ve filmu Vratné lahve. Jan se objevuje i na scénách našich předních divadel, ale kromě toho je i výborným zpěvákem, instrumentalistou, skladatelem a textařem. Se svojí kapelou Eliščin Band připravuje k vydání druhé album a hlavně pilně koncertuje. Jako skladatel je neobyčejně vynalézavý, a pokud jde o texty, témata jeho písní oscilují od lehkých humorných hříček až po závažná sdělení, jejichž účinnost a naléhavost spočívá právě v mistrném zvládnutí formy.

Eliščin band hraje v sestavě:
Jan Budař – zpěv, klavír, kytara
Roman Jedlička – kytara
Daniel Šváb – kontrabas
Adam Koller – bicí
Petra Malíšková nebo Sylva Jablonská nebo Anna Hošková – violoncello

www.janbudar.cz

 

Jana Koubková

JANA KOUBKOVÁ & ONDŘEJ KABRNA

JANA KOUBKOVÁ prošla různými styly od blues, swingu přes mainstream, bebop, jazzrock, latin, free jazz až po world-ethno a fusion. Též se věnuje beatnické poezii a sama si vymýšlí texty, ovládá scatové zpívání a improvizaci. Vztah k poezii a textům (píše knihy) její tvorbu stále víc přiklání k autorské písni – šansonu.

Šanson a JANA KOUBKOVÁ? Prý to nejde dohromady. Ale to říkají jen Ti, co si ji zaškatulkovali do jazzu a nikdy jinak a kteří ji poslední dobou zpívat neslyšeli.

J.Koubková říká, že  dobrý text s dobrou melodií zazpívat s prožitkem, to už je vlastně šanson.

Poslední dobou si J.K. Hledá texty, kterým věří a které prožije po svém. Třeba Madonu z roští od básníka Vladimíra Janovice, Koupel od Natálie Kolářové. Též si texty vymýšlí a obléká do svých melodií. Na vše dohlíží Ondřej Kabrna, který vše citlivě a nápaditě zaranžuje. 
Více info  www.janakoubkova.cz

ONDŘEJ KABRNA doprovodí J.K. na piano a akordeon. Je otevřený veškeré dobré hudbě, ať je to vážná klasika, jazz, šanson... Je též lektorem na Konzervatoři Jaroslava Ježka kde učí hře na piano a hudební teorii. Více info na www.ondrejkabrna.com

JAN KELLER  hraje s J.K. na violoncello. Je členem Symfonického Orchestru Českého Rozhlasu /dir. Vladimír Válek/ a je též otevřený i jiným hudebním žánrům.

Učí na Konzervatoři Jaroslava Ježka, je členem skupiny „Noční Optika“ a jak sám říká: jeho optikou je hlavně hudba. 

 
Ema Márová

EMA MÁROVÁ

nová tvář českého šansonu, která momentálně zpívá slovensky.

Pochází z Brna, kde studovala na Janáčkově akademii muzických umění muzikálové herectví. Už v posledním roce studia ji ale osud zavál do Bratislavy. Pak získala muzikálovou roli Edit Piaf v Prešově a pobyt na Slovenskou se protáhl na řadu let. Od loňska žije v Praze, ale zpívání ve slovenštině jí zůstalo. Ema Márová je klasický příklad umělce, který se soustřeďuje na interpretaci věcí, jež ji niterně oslovují. Její projev je spíše klasicky šansonový, se špetkou jazzu, nežli alternativní.

Na festivalu se představí s kapelou v složení:
Bicí: Zbyněk Raušer
Kytary: Jiří Kučerovský
Kontrabas: Petr Pospíšil
Klavír: Richard Mlynář
Perkuse: Klára Andrlová

"Ema Márová vložila ženské zbraně do poetických songů Jakuba Nvoty a hudby Kamila Mikulčíka. Nahradila tak mužské váhání ženským očekáváním a touhou. Lehkost hudby i zpěvu je tu prostředkem jak splynout s duchem Obchodnice s noční můrou." (citováno z tisku)

www.emamarova.cz

 

Vldimír Merta

VLADIMÍR MERTA

jeden z členů proslulého sdružení Šafrán.

Vladimír je vystudovaný architekt a zároveň filmař, ale jeho hlavní činností je skládání písní a textů k nim, vyhledávání, upravování a interpretace lidové hudby z nejrůznějších oblastí, psaní knih, fejetonů a dalších literárních útvarů a koncertní vystupování.
Jako režisér natočil film Opera na vinici, věnovaný moravskému folkloru. Vydal nespočet hudebních alb, z nichž to první mu vyšlo v roce 1967 v Paříži.
O tom, jak bohatý je Vladimírův profesní život, nejlépe svědčí oslovení, které použil muzikantský kolega Jaroslav Olin Nejezchleba v úvodu své zdravice v almanachu vydaném k Mertovým padesátinám: Rockere! Folkere! Diskutére! Improvizátore! Pisálku! Umělče! Skladateli! Bořiteli! Inženýre! Opilče! Čundráku! Folkloristo! Fotografe! Pidlikáči! Večerníčkáři! Režisére! Řidiči! Disidente! Inteligente! Ty vole!

www.vladimirmerta.cz

 

Peppe Voltarelli

Peppe Voltarelli

italský šansoniér, kytarista a harmonikář.

Začínal s folk-rockovou skupinou Il Parto delle Nuvole pesanti, se kterou nahrál 7 CD, koncertoval po celé Itálii a pak ve Španělsku, Rakousku, Německu, Spojených státech a Iráku. V Čechách vystupoval v Praze (Baráčnická rychta, Akropolis, Nová síň), v Litoměřicích v rámci festivalu Litoměřický Kořen, v Teplicích, v Třebíči.
S režisérem Giuseppem Gagliardi natočila jeho skupina Il Parto dokumentární film Doichlanda, který v roce 2003 vyhrál cenu poroty na filmovém festivalu v Turíně, a videoklip Onda calabra (cena za nejlepší videoklip na italském festivalu nezávislých etiket MEI).
Peppe Voltarelli se podílel jako hudebník a jako herec na různých divadelních představeních. Svoji sólovou kariéru začal v roce 2006, vydal nové CD a natočil s režisérem Gagliardim další film Skutečná legenda Tonyho Vilara, který byl mimo jiné představen v rámci filmového festivalu TRIBEC a v New Yorku.
Filmy Doichlanda a Skutečná legenda Tonyho Vilara byly v Čechách uvedeny v rámci filmového festivalu MOFFOM v roce 2004 a 2005.

www.peppevoltarelli.it

klip: http://www.youtube.com/watch?v=32FBiCuwpio

mp3: http://www.myspace.com/peppevoltarelli

 

Sestry Steinovy

SESTRY STEINOVY

hudební duo Karolina Kamberská a Lucie Steinhauserová.

Tato známá a oblíbená dvojce předvádí hypnotizující osobitou muziku, kterou část hudební kritiky řadí k folku, ovšem ve skutečnosti jejich styl můžeme žánrově zařadit k šansonu - jedná se o velmi výraznou a značně osobitou zpívanou poezií všedního dne.
Sestry Steinovy mají dnes vyprodané sály, svým ojedinělým přístupem se pevně zařadily na českou hudební scénu a česká hudební kritika je má v oblibě.
Publikum i kritiku si získaly výbornými inteligentními texty, jejichž výhradní autorkou je Karolina Kamberská. Někdy se v nich až syrově míchá radost a bolest, hořkost s ostrou ironií, vzdorem, vtipem, provokací i nadhledem, jenž přináší naději. Jejich písně jsou nahrány na albech Lilie polní, Můj tanec a Jen děcko se bojí.

www.sestrysteinovy.cz

 

Valentina Shuklina

Valentina Shuklina

dirigentka, klavíristka, sbormistryně Pražských mužských sborů, šansoniérka, která se věnuje skladbě a tvorbě textů ruských šansonů.

Vystudovala Nikolajevskou konzervatoř - obor klavír a housle, pražskou Státní konzervatoř - obor skladba pod vedením professora O. Kvěcha a obor dirigovaní. Od r. 2006 působí jako sbormistryně Pražských mužských sborů a od r. 2007 je také sbormistryní v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v Praze. Věnuje se také skladbě a tvorbě nových ruských písní.
Vystupuje jako interpret svých autorských šansonů v řadě českých divadel a klubů (Mimo de cabaret, A studio Rubín, Divadlo Na Prádle, Viola, Nová síň...) Svým dramatickým hudebním projevem dokáže pohltit posluchače, její šanson patří mezi „srdeční záležitosti“ šansonového publika.